Martin Märss

Illustratsioon ja õlimaal

Ninive Isaaci ikoon ja väike portreemaal

1. aprill 2021

Valmisid kaks mõõtudelt väikest õlimaali, mõlemad kuigipalju vaimse alatooniga.
Inspiratsiooni sain raamatust, mis vaatab Ninive Isaaci kirjutisi 7. sajandist. On üllatavalt värskendav lugeda kellegi mõtteid nii ammusest ajast. Tekib teatud harmoonia või rahutunne, kui teadvuses toimub ühinemine tänapäeva ja tolle aja olemusega.

Ikoonil kujutasin teda noorena ja realistlikult. Muidu on ikoonidel oma keel ja väljendusviis, ning võimalik, et ka oma kindlad reeglid. Oma teadmatusest tulenevast pealiskaudsusest hoolimata üritasin luua midagi, mis on lugupidav ja väärtustav.

Ninive Isaac
Ikoon, Ninive Isaac (Saint Isaac the Syrian), 9×12 cm

What is a charitable heart?
It is a heart which is burning with love for the whole creation, for men, for the birds, for the beasts … for all creatures. He who has such a heart cannot see or call to mind a creature without his eyes being filled with tears by reason of the immense compassion which seizes his heart; … [He is] … moved by the infinite pity which reigns in the hearts of those who are becoming united with God.

– Saint Isaac the Syrian

Teise maali sünni tagamaad jäävad mõistatuseks. Sel näikse olevat teatud raskus ja mõtlus hetke olemuse ja olemise üle.

Teo Solo
Väike portreemaal, 12×16 cm

“Be dead in life in order that thou mayest be free through thy being dead. Be dead to the world in order that thou mayest be free from laws. For none of those who walk in them can perfectly fulfill them in this life. Who is dead in his life, is free while alive, and alive while dead.”

— St Isaac the Syrian in: “Mystic Treatises: XLVI – Other Considerations”
Teo Frame web opt
Raamitud väike portreemaal
Märksõnad: